![](https://www.ft-museum.gr/wp-content/uploads/2023/10/Κωνσταντινέα-650x650.jpg)
Βασιλική Κωνσταντινέα
1939
![Το Μουσείο_overlay Το Μουσείο_overlay](https://www.ft-museum.gr/wp-content/uploads/elementor/thumbs/Το-Μουσείο_overlay-qdp1wqjznc6x18bisvjzkmf5ibdbguvf7gkozj6zmm.jpg)
![](https://www.ft-museum.gr/wp-content/uploads/2023/10/Κωνσταντινέα-800x600.jpg)
Βασιλική Κωνσταντινέα
1939
![](https://www.ft-museum.gr/wp-content/uploads/2023/10/Το-Μουσείο_overlay-800x600.jpg)
Σχετικά με τον καλλιτέχνη
Σπούδασε Γλυπτική στην Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών με δασκάλους τον Ιωάννη Παππά και το Θεόδωρο Παπαγιάννη. Επίσης παρακολούθησε τα εφαρμοσμένα εργαστήρια της ζωγραφικής και σκηνογραφίας της ΑΣΚΤ. Ταξίδεψε στην Αγγλία, όπου και μελέτησε τα γραμματόσημα καθώς και την λειτουργία των Καλλιτεχνικών Τμημάτων των εκεί Ταχυδρομείων. Συνεργάσθηκε με τα Ελληνικά Ταχυδρομεία, επί μία εικοσαετία περίπου., φιλοτεχνώντας περί τα 200 γραμματόσημα, φεγιέ και αναμνηστικά μετάλλια για τα 150 χρόνια των Ελληνικών Ταχυδρομείων.
Έργα
![](https://www.ft-museum.gr/wp-content/uploads/2023/10/1983.jpg)
Europa 1983
Το 1983 της απονέμεται το Ευρωπαϊκό έπαθλο της φιλοτελικής τέχνης στο Παρίσι για το γραμματόσημο των 25 δραχμών της Ευρώπης
![](https://www.ft-museum.gr/wp-content/uploads/2023/10/1986.jpg)
Έκδοση EUROPA 1986
Προστασία υδροβιότοπων
![](https://www.ft-museum.gr/wp-content/uploads/2023/10/1987.jpg)
Έκδοση Κιονόκρανα 1987
Κιονόκρανο Ιονικού ρυθμού και Θόλος Επιδαύρου
![](https://www.ft-museum.gr/wp-content/uploads/2023/10/1988.jpg)
Έκδοση Μικροσκοπικά ζώα και φυτά Ελληνικών Θαλασσών 1988
![](https://www.ft-museum.gr/wp-content/uploads/2023/10/1989.jpg)
Balkanfilia 1989
![](https://www.ft-museum.gr/wp-content/uploads/2023/10/1989-1.jpg)
Balkanfilia 1989 Πρώτη μέρα κυκλοφορίας ΕΛΤΑ
![](https://www.ft-museum.gr/wp-content/uploads/2023/10/1989-2.jpg)